Ana Sayfa Gündem 19 Ocak 2023 6 Görüntüleme

Bakan Özer: Meslek liseleri üretim ve ihracat yapan okullara dönüştü

BURSA (İGFA) – Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bursa İnegöl’de düzenlenen MÜSİAD Genel Heyeti toplantısına katıldı.

Bakan Özer, toplantıda yaptığı konuşmada mesleksel eğitimin geldiği noktayı görmekten büyük memnunluk duyduklarını belirterek mesleksel eğitimin geçtiği süreçleri en güzel iş dünyasının bildiğini kaydetti.

Artık meslek liselerinin üretim yapan, AR-GE çalışmaları yapan, yurt dışına ihracat yapan okullara dönüştüğünün altını çizen Bakan Özer; bilhassa çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitiminin yapılmış olduğu mesleksel eğitim merkezlerinde 2021 yılının sonunda 3308 Sayılı Mesleksel Eğitim Kanunu’nda çok değerli bir değişiklik yaptıklarını hatırlattı.

“İşveren ve çalışanlar için çok cazip bir düzenek ürettik” diyen Bakan Özer, “Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok kritik olan çırak, kalfa usta muhtaçlığını gidermek için… Bu değişikliği yapmadan evvel Türkiye’deki çırak kalfa sayısı 159 bindi. Amaç olarak 1 milyon çırak- kalfa koyduk. 2022 yılının sonunda 1 milyon 250 bin çırak kalfa oldu. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak mesleksel eğitimi çok daha güçlendirerek sizlerle el birliği yaparak iş gücü piyasasının gereksinim duyduğu insan kaynağını süratli bir halde yetiştireceğiz” dedi.

MÜSİAD Lideri ile yaptığı görüşme doğrultusunda şubat ayında MÜSİAD şube liderleriyle bir toplantı yapılacağını bildiren Özer, her MÜSİAD liderini bir meslek lisesine hami olarak verileceğini tabir ederek, “Dolayısıyla 81 meslek lisesini 81 MÜSİAD liderine teslim edeceğiz. Böylelikle bizim mesleksel eğitimdeki en değerli paydaşımız olan MÜSİAD ile mesleksel eğitim alanında da çok değerli bir iş birliğini başlatmış olacağız. Bu yoldaşlıklar için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

deneme bonusu veren siteler